Home
Courses
Anılarla İkinci Meşrutiyetten Cumhuriyete II (Dr. Sacit Kutlu)

Anılarla İkinci Meşrutiyetten Cumhuriyete II (Dr. Sacit Kutlu)

Dr. Sacit Kutlu, bu ders yılında, Perşembe günleri saat 11-13 arası, “Anılarla 2. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e” dersine devam edecektir. Ders 6 Kasim 2014’te başlayacaktır. Ders BALKAR’ın ofisinde R Blok, Yıldız Kampüsü, yapılacaktır.

Ders hocası ile bağlantı kurmak için sacit_kutlu@hotmail.com adresinden mail yazılabilir.

Dr. Sacit Kutlu 1945’te Isparta’nın Atabey ilçesinde doğdu. 1968’de İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi, 1972’de Almanya’ya gitti. Düsseldorf Tıp Fakültesi’nde doktora yaptı. Değişik kliniklerde genel cerrahi, plastik cerrahi ve el cerrahisi ihtisaslarını yaptı ve 1983’te Türkiye’ye döndü.

Büyük ilgi duyduğu yakın tarih araştırmalarına dah yoğun eğilebilmek için 2007 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı ve doktorluğu bırakarak tarih araştırmalarına ağırlık verdi. II. Meşrutiyet Dönemi, Balkanlar ve Balkan Savaşları üzerine kitaplar ve makaleler yayınladı. Öncülerinin çoğu üyesi doktor olan Jön Türkler ile İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e geçiş sürecinin karmaşık sosyal, siyasal ve tarihsel gelişmelerini incelediği iki kitabı İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayınlandı.

Didar-ı Hürriyet. Kartpostallarla İkinci Meşrutiyet, 1908-1913 (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri 2004 Sosyal Bilimler Övgüye Değer Eser Ödülü), 2. Baskı, Temmuz 2008.

Milliyetçilik ve Emperyalizm Yüzyılında Balkanlar ve Osmanlı Devleti, Temmuz 2007.

 

Dr. Sacit Kutlu’nun BALKAR’da 2013 Bahar döneminden beri verdiği dersler:

Birinci Dünya Savaşına Giden Yol

Anılarla II. Meşrutiyet

Yüzüncü Yılında Balkan Savaşları

İkinci Meşrutiyet’in bir İkonu: Enver Bey

İmparatorluklara Son Veren Savaş

Anılarla II. Meşrutiyet’ten Cumhuriyete I

 

 

Apply to this course